ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ (OSGB) NEDİR?
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi  (OSGB), İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri yönetmeliği ile tanımlanmış; en son yasal düzenlemelere göre sanayiden sayılan ve sayılmayan her türlü iş yerine; iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı sağlayan kuruluşlardır.
Yeni yasal düzenlemelerde de “Ortak Sağlık Güvenlik Birimi-OSGB”  tanımı ; işyerlerine İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerini vermek için oluşturulmuş, Bakanlıkça yetkilendirilmiş, verdiği hizmetler karşılığında fatura kesebilen ticari kuruluşlardır.

ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİNİN AMACI NEDİR?

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak üzere işin normal akışını aksatmamak şartıyla ve verimli bir çalışma ortamının sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla;
    * İşçilerin sağlığının gözetimi,
    * Çalışma ortamının gözetimi,
    * Eğitim, danışmanlık ve bilgilendirme,
    * İlkyardım ve acil müdahale,
    * Kayıt ve istatistik tutmak gibi görevlerle hizmet verirler.

OSGB AVANTAJLARI NELERDİR?
İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı, Sağlık Personelini bünyenizde çalıştırma yükümlülüğünüz olmayacaktır. Bu personelin tüm sosyal ve güvenlik hakları hizmet aldığınız OSGB‘nin sorumluluğundadır.
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ile iş sağlığı ve güvenliği hizmeti tek elden yürütülecek, oluşturulacak iş sağlığı ve güvenliği kurulunun alacağı kararlar daha kolay uygulanacaktır.

 

 

 

 

ÇAĞDAŞ GLOBAL İŞ SAĞLIĞI ve GÜV. ÖZEL EĞT. HİZ. ve DANŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. © 2014 Tasarım:2A AJANS
Has no item to show!
Scroll to top