Patlamadan Korunma Dokümanı

Patlamadan Korunma Dokümanı OSGB Diyarbakır
Patlamadan Korunma Dokümanı
Patlamadan korunma dokümanı, olası patlamaların önlenmesi amacıyla hazırlanan, teknik ve organizasyonel çalışmaları içeren dokümandır.


Patlamadan Korunma ile ilgili olarak sektörel anlamda tehlikeli madde içeren işyerlerinde veya yanıcı kimyasal bileşen ve maddelerin bulunduğu işyerlerinde; herhangi bir tutuşturucu ile yangın riski oluşturan maddelerin bulunması, üretiminin yapılması veya işlenmesi hem iş yerinin hem de iş yerinde çalışan personelin iş güvenliği açısından büyük tehlike içermektedir. Bu anlamda iş yeri sahibinin veya sahiplerinin bu ihtimali yok etmesi, en azından meydana gelmesini önleyecek önlemler alması yasal bir gerekliliktir. İş yerlerinde iş güvenliği sağlanması açısından bu önlemlerin alınması ve patlamadan korunma dökümanının doğru bir şekilde düzenlenmesi aynı zamanda gerekli çalışmaların yapılması oldukça önemlidir.

Patlamadan Korunma Dökümanı Nedir?

Patlayıcı ve yanıcı kimyasal maddelerin bulunduğu iş yerlerinde sahip olunması, doldurulması ve de bulundurulması zorunlu olan belgelerden birisi de patlamalara karşı korunma dokümanı olmaktadır. Hem iş yerinin hem de çalışanların iş güvenliğinin sağlanması açısından yasal olarak zorunlu kılınan bu doküman, işyerlerinde patlamaya sebebiyet verebilecek kimyasalların veya maddelerin bulunduğu alanlarda; patlamaya neden olabilecek sebeplerin, oluşabilecek zararların, patlamayı önlemek ve iş güvenliği sağlamak için yapılması gerekenleri aynı zamanda patlama sonrasında yapılması gereken her şeyin detaylı olarak bilgilerinin yer aldığı bir osgb raporu olmaktadır.

Patlamara Karşı Korunma Dökümanı İş Güvenliğine Ne Katar?

Herhangi bir tutuşturucu ile temas edilmesi halinde alev alabilen ve patlamaya sebebiyet verebilecek tüm kimyasalları, gazları ve maddeleri barındıran iş yerlerinde korunma dokümanı zorunlu kılınmaktadır. Genel olarak incelendiğinde iş güvenliği açısından oldukça büyük bir önemi bulunan patlamadan korunma dokümanı; patlamaların engellenmesi, patlamada en az can ve mal kaybı yaşanması, patlama sonrasında oluşan duman ve alevlerin dağıtılması gibi pek çok detay hakkında derinlemesine cevaplar içermektedir. Bu sebeple bir osgb dokümanı olan patlamadan korunma dokümanının iş güvenliği açısından oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır.

Patlamadan Korunma Dokümanı Nereden Alınmalıdır?

İş güvenliği açısından hem yasal bir zorunluluk hem de gereklilik olan patlamalara karşı korunma dökümanı yalnızca gerekli yetki ve izinlere sahip olan osgb firmaları tarafından düzenlenmektedir. Patlamaya neden olabilecek sıvıların, gazların ve kimyasalların araştırmasını yapan, detaylı olarak inceleyen, risk ve önlem grafiğini hazırlayan osgb uzmanları tarafından hazırlanan ve düzenlenen patlamadan korunma dokümanında uzman osgb firmaları ile çalışmak oldukça önemlidir. Bu anlamda uzman kadrosu ve ekibi ile tehlike barındıran işyerleri için patlamadan korunma dokümanı hazırlayan Armada OSGB firmasının https://www.cagdasisguvenligi.com.tr/ internet adresinden, patlamadan korunma dökümanı ve çalışma hizmetleri ile ilgili daha ayrıntılı ve detaylı bilgilere ulaşılabilir.

E-Abonelik İçin Kaydolun
Güncel ve son haberlerden haberdar olmak için kaydolun.
Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram