16398191106

OSGB Nedir ?

OSGB Nedir ?
Osgb Nedir? Sorusu ile ilgili olarak ülkemizde işçi sağlığı ve iş yeri güvenliği alanında daha sıkı bir denetim ve uzmanlık hizmeti vermek için 6331 sayılı İSG kanunla her iş yerinde iş sağlığı ve iş güvenliği hizmeti verilmesi zorunluluk haline gelm


OSGB Nedir ?

Osgb Nedir? Sorusu ile ilgili olarak ülkemizde işçi sağlığı ve iş yeri güvenliği alanında daha sıkı bir denetim ve uzmanlık hizmeti vermek için 6331 sayılı İSG kanunla her iş yerinde iş sağlığı ve iş güvenliği hizmeti verilmesi zorunluluk haline gelmiştir. Bu hizmetlerin verilmemesi halinde kanunda belirtilen müeyyideler uygulanacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yetki almış osgb (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) iş güvenliği firmaları bu hizmeti şirketler için üstlenerek, eğitim, danışmanlık ve denetleme görevlerini de yerine getirmektedir.

Osgb Nedir? Amaç ve Kapsamı Nedir?

İşyerlerinde çalışanların veya işyerinin karşılaştığı sağlık ve güvenlik risklerini ortadan kaldırma çalışmalarının yürütülerek işyerinin kanun kapsamında denetlenmesini iş güvenliği veya iş sağlığı yönünden görülen aksaklık veya eksiklerin tespit edilerek işverenle birlikte giderilmesi çalışmalarını içermektedir. Tabii ki, iş güvenliği firmaları olan osgb firmaları kendilerine görev ve yetkileri kapsamında bu koruyucu ve önleyici faaliyetleri üstleneceklerdir.

OSGB’ler Hangi Hizmetleri Sunacaklar?

Her şeyden önce işverenin omuzundan büyük bir yükü alacak işverene rehberlik edecek. Kanun ve mevzuattan kaynaklanan konularla işveren yerine iş güvenliği firmaları bu görevi yürütecekler. Çalışanın sağlığının korunması için sağlık gözetimi uygulanması, bununla birlikte iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitimlerin planlanarak işverene sunulması gibi işverenin asıl işine yoğunlaşması ve zaman ayırması için gerekli danışmanlık hizmetlerini yürütecektir.

İşyerlerinde Meydana Gelecek Kaza ve Diğer Riskler İçin Önlemler Nedir?

Her şeyden önce işyeri iş güvenliği firması tarafından görevlendirilen iş güvenliği ve sağlığı uzmanlarınca sürekli denetlenecektir. Denetimler sonucunda çalışandan kaynaklanan eksiklikler ile işyerinden kaynaklanan eksiklikler tespit edilerek işverene sunulacak, eksikliklerden kaynaklanan risklerin ortadan kaldırılması istenecektir. İşyeri hekimi ve sağlık personelinin yönetmelik kapsamındaki görevlerinin denetlenmesi görevini de yine osgb firması kontrol edecektir.

Bunun yanında çalışanlara ilk yardım, acil durumlarla mücadele, afet ve yangınlarda yapılması gerekenlerle ilgili diğer birim ve kurumlarla işbirliği yaparak bilgilendirme ve eğitim çalışmalarını planlayacaktır.

Osgb Nedir? ve İşverene Faydaları Nelerdir?

Her şeyden önce OSGB’ler işverenin iş güvenliği veya iş sağlığı uzmanı istihdamı ile ilgili sorununu ortadan kaldırarak, tamamen kendi firması aracılığıyla bu hizmeti sağlamış oluyor. Ayrıca OSGB firmaları, işverenin mevzuattan kaynaklanan detaylarla uğraşmamasını sağlamaktadır. İşverenin iş sağlığı ve güvenliğinden kaynaklanabilecek sorunlarla uğraşmak yerine iş konusunda mesai harcamasına, OSGB firmasının kendisine sunduğu raporları analiz ederek hızlı karar almasına yardımcı olacaktır. İşveren, muhafaza edilmesi gereken defter, rapor ve diğer evraklarla uğraşmayacak veya bu işlemlerle ilgilenmesi için personel tahsisi yapmayacaktır. Bu ve bunun gibi daha birçok alt başlıklar altında açıklamaya çalıştığımız OSGB konusu detayları hakkında https://www.cagdasisguvenligi.com.tr adresinden bilgi alabilir veya bizimle irtibata geçebilirsiniz.

E-Abonelik İçin Kaydolun
Güncel ve son haberlerden haberdar olmak için kaydolun.
Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram